Kedves Kollégák!

Több nyugdíjasszakértő megkereste az egyesületünket azzal, hogy a 1700/2012. (XII. 29.) sz. kormányhatározat megjelenése óta bizonytalanná vált, dolgozhatnak-e tovább szakértőként a tanfelügyelet és a pedagógus minősítés területén.
Tekintettel arra, hogy a tanfelügyelet és a pedagógus-minősítés– számításaink szerint is – kb. 5000 szakértőtigényel, és az Oktatási Hivatalban jelenleg nyilvántartott szakértők száma6167fő , a feladat, szinte megoldhatatlan a nyugdíjas szakértők foglalkoztatása nélkül. Ugyanez a helyzet, az érettségi vizsgaelnökök esetében is. Jelenleg nagyobb az igény, mint amennyi vizsgaelnök foglalkoztatható lenne, a nyugdíjas vizsgaelnökök nélkül.


A kormányhatározat 1.7 §-augyan lehetővé teszi – a munkáltató különösen fontos érdekére hivatkozva – az engedélyezést egyedi elbírálás útján, de ez a szakértők esetében kezelhetetlen tömeges engedélykérést jelentene.
Ezért levélben fordultunk Dr. Hoffmann Rózsa államtitkár asszonyhoz, az alábbiakkal:
1. Kérjük, a közszférában foglalkoztatott közoktatási/köznevelési nyugdíjas szakértőkre, a 1700/2012. (XII. 29.) Korm. határozat 1.2 bek. (a felsőoktatási intézményekben oktatói, tanári vagy tudományos kutatói munkakörben foglalkoztatott személyekre vonatkozó) rendelkezés kiterjesztését
2. Kérjük, hogy mérlegelje olyan döntés meghozatalát – hasonlóan a kórházakban foglalkoztatott nyugdíjas orvosokhoz – hogy a nyugdíjas közoktatási-köznevelési szakértőket továbbfoglalkoztatásuk esetén ne érje anyagi hátrány, amelyet a felfüggesztett nyugdíja elvesztése jelentene
A kérelem támogatása és a rendelet módosítása megoldaná, hogy az igényeknek megfelelően alkalmazható legyen a jelenleg rendelkezésre álló összes szakértő.
* * *
Megkerestük az Oktatási Hivatalban Pósfay Péter elnök urat is, az oktatas.hu oldalán közzétett eljárási díjak ügyében.
Eszerint, a szakértői regisztráció díja a bejelentés és az engedélyezés esetében is a mindenkori minimálbér 40%-a.Ugyanakkor a 3. pontban rögzített „Kiegészítés” díja szintén a mindenkori minimálbér 40%-a, azaz 39.200 Ft. Ez – a mi értelmezésünkben – azt jelenti, hogy a már regisztrált szakértőknek, amennyiben a tanfelügyelethez és a pedagógus-minősítéshez új szakirányt kívánnak felvenni, ismételten ki kell fizetniük a „Kiegészítés” folytán a regisztrációs díjnak megfelelő összeget.
Pósfay Péter elnök úr tájékoztatott minket arról, hogy kérésünk jogszabály módosítást igényel, ezért az EMMI-hez irányított minket.
Az EMMI-nél felkerestük Sipos Imre helyettes államtitkár urat a problémával, majd levélben kértük, kezdeményezze a rendelet módosítását.
Méltánytalannak tartjuk ugyanis azt a helyzetet, hogy a kezdő szakértő, aki most jelenti be tevékenységét, csak egyszer fizeti ki – a regisztráció alkalmával – azelőírt összeget. Az a szakértő viszont, aki egyszer már regisztrált, az új szakirány felvételekor, ismét megfizeti azt azösszeget, amit korábban már kifizetett. A probléma, most mindenképpen tömeges szakértői létszámot érint, mert a tanfelügyeletre és a pedagógus-minősítésre jelentkezéshez szükséges lesz megjelölni az új szakirányt. Az új szakirány felvétele pedig nem igényel regisztrációs eljárást, ezért – javaslatunk szerint – a korábbi gyakorlatnak megfelelő csökkentett összeget (kb. 10.000 Ft. volt)tartanánk méltányosnak az új szakirány felvételekor.
Érdeklődéssel várjuk mindkét levélre a választ.
Kelt: Budapest, 2013. október 7.
Bella Tibor Jurecz Emil
elnök főtitkár

Melléklet:
Táblázat az oktatas.hu-ról

hirlevel-2013-10-07

©2024 Civilek a lakóhelyért egyesület!